Człowiek Ziemi Złotoryjskiej 2012 – zgłoszenia i nominacje

Człowiek Ziemi Złotoryjskiej 2012 – zgłoszenia i nominacje

Do wyborów zgłoszono łącznie 23 kandydatury. Kapituła postanowiła połączyć trzy zgłoszenia, ponieważ dotyczyły dwóch osób wymienionych osobno, a raz razem. W ten sposób pod dalsze obrady trafiło 21 kandydatur. Są to w kolejności zgłoszeń:

  1. Stanisław Zawadzki, instruktor modelarstwa w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. W ubiegłym roku młodzi modelarze, nad którymi sprawuje pieczę zdobyli wiele medali i wyróżnień w zawodach na szczeblu krajowym.
  2. Barbara Zwierzyńska-Doskocz, działa w wielu organizacjach i stowarzyszeniach. W  2012 roku współtworzyła „Złotą Coolturę”, organizowała grę miejską „Festy Podróżnika” w ramach III Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów., organizowała akcję zbierania darów dla powodzian z okolic Świerzawy, współtworzyła i jest Prezesem Stowarzyszenia Nasze Rio.
  3. Dawid Rycąbel, twórca filmowy. W ubiegłym roku m.in. zajął pierwsze miejsce w konkursie Netii, zdobył pierwsze miejsce na Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych, we współpracy z Małgorzatą Semeniuk stworzył film „Zatrzymane chwile”.
  4. Jolanta Zarębska, nauczyciel języka polskiego w złotoryjskim LO, wydała tomik poezji, prowadzi teatr „Mimo wszystko”.
  5. Renata Fuchs i Anna Markiewicz, nauczycielki języka polskiego w złotoryjskim gimnazjum. W 2012 roku zorganizowały II Złote Dyktando.
  6. Wioleta Michalczyk i Małgorzata Semeniuk, w 2012 roku stworzyły film i doprowadziły do wydania książki pt. „Zatrzymane chwile”.
  7. Paweł Macuga i Kamila Nankiewicz, w ubiegłym roku Stworzyli portal Zlotoryjanie.pl promujący partycypację obywatelską.
  8. Piotr Kocyła, Prezes Otwartej Ligi Amatorów Wieloboju Sportowego, organizował w 2012 roku wiele imprez sportowych, reprezentował Złotoryję w kraju i za granicą.
  9. Daniel Leks, w ubiegłym roku powołał do życia „Złotą Coolturę”.
  10. Kacper Harkawy, zdobył mistrzostwo Polski młodzików w boksie.
  11. Aneta Wasilewska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, zainicjowała w ubiegłym roku wiele działań, które czynią z biblioteki powiatowe centrum wysokiej kultury.
  12. Irena Gabriel, społeczny Kurator Sądowy przy Sądzie Rodzinnym w Złotoryi, przewodnicząca Stowarzyszenia “Sobieradzik” w Wojcieszowie, systematycznie pracuje na rzecz wychowanków Domu Dziecka „Sobieradzik”.
  13. Marta i Łucja Marchaj, prowadzą fundację „Animus”, w ubiegłym roku prowadziły cykliczne zbiórki żywności, współorganizowały I Zlot Fanów Ewy Farnej oraz Dni Wilkowa.
  14. Andrzej Kowalski, Prezes Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych. W ubiegłym roku otworzył Skansen Górniczy w Leszczynie, co roku organizuje Dymarki w Leszczynie, utrwala tradycje górnicze na ziemi złotoryjskiej.
  15. Paulina Ruta, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, w 2012 roku zorganizowała Międzynarodowe Mistrzostwa Nordic Walking, Wulkany24, „Na Wulkan! Marsz!” jak również brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych imprezach, promując zdrowy tryb wypoczynku a przede wszystkim ziemię złotoryjską.
  16. Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy, inicjatorzy wielu działań we wsi Dobków, które daleko wykraczają poza granice nie tylko wsi, czy gminy, ale całego Pogórza Kaczawskiego. Animatorzy Kaczawskich Warsztatów Artystycznych oraz międzypokoleniowych i wielokulturowych Świątecznych Spotkań.
  17. Bartosz Łoś, w ubiegłym roku zorganizował I Zlot Fanów Ewy Farnej. Współorganizował charytatywny koncert “Animus Dzieciom” podczas Dni Wilkowa.
  18. Tomasz Szymaniak, nauczyciel historii w złotoryjskim LO, w ubiegłym roku zorganizował między innymi zbiórkę darów dla Kresowian, nawiązał kontakty z fundacją Odra-Niemen i doprowadził do spotkania z „żołnierzami  wyklętymi”, współorganizował również I Biesiadę Kresową w Złotoryi.
  19. ks. Krzysztof Czyż, proboszcz parafii pw. św. Józefa Robotnika w Złotoryi. W ubiegłym roku otworzył parafialną bibliotekę, prowadził spotkania AA, a także spotkania dla rodzin osób uzależnionych, organizował kameralne imprezy parafialne z których dochód jest przeznaczony na budowę kościoła. Został także kapelanem Straży Pożarnej z powiatu złotoryjskiego.
  20. Józef Zatwardnicki, założyciel Klubu Sportowego „Agat” który w ubiegłym roku zdobył wiele medalów w zawodach krajowych i międzynarodowych.
  21. Danuta Sosa, członek Zarządu TMZZ, przewodnicząca Koła Kresowian. W 2012 roku zorganizowała I Biesiadę Kresową w Złotoryi, prowadziła Warsztaty Genealogiczne.

Przewodniczący Kapituły Wyborów Człowieka Ziemi Złotoryjski

Mirosław Kopiński

 

Nominacje do tytułu “Człowiek Ziemi Złotoryjskiej 2012”

10 stycznia Kapituła Wyborów nominowała spośród 21 zgłoszonych do tytułu – pięć kandydatur:

1. Dawida Rycąbla – reżysera filmów amatorskich – za działania twórcze w tym m.in.:

– Pierwsze miejsce w konkursie Netii na filmik reklamowy (http://www.naffnaff.pl/index.php?watch=34),

–  Spot charytatywny, który był emitowany w TV  promujący akcję pomocy mieszkańcom filipińskiej wyspy Mindanao po tajfunie.

–  Współpraca przy stworzeniu filmu dokumentalnego „Zatrzymane chwile” o ludziach, którzy jako pierwsi osiedlili się na ziemiach odzyskanych. Zwiastun filmu zajął pierwsze miejsce na Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych “The One Minutes” w kategorii mini-dokument (http://www.naffnaff.pl/index.php?watch=2),

– Film „Kraków – Janka” otrzymał trzecią nagrodę w konkursie  “PEOPLE HAVE THE POWER ” na festiwali “Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym,

– Film „Scelanka”, został nagrodzony na Festiwalu “Piękni Dwudziestoletni” w kategorii film amatorski za najlepszą reżyserię oraz otrzymał wyróżnienie Złotego Mola na Festiwalu Filmowym “Kocham Dziwne Kino” w Pabianicach. W marcu 2012 „Scelanka” została filmem miesiąca na portaluMillionYou.com (http://www.naffnaff.pl/index.php?watch=51);

2. Wioletę Michalczyk i Małgorzatę Semeniuk – autorki książki i filmu „Zatrzymane chwile”, za stworzenie bezcennego dokumentu o najstarszych mieszkańcach Gminy Pielgrzymka (zwiastun filmu „Zatrzymane chwile”: http://www.naffnaff.pl/index.php?watch=2);

3. Anetę Wasilewską – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Złotoryi, za skuteczną promocję czytelnictwa, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. MBP kolejny rok jest wiodącym centrum kultury dla ziemi złotoryjskiej organizującym wystawy, spotkania z pisarzami, konkursy dla dzieci czy cykliczne już „Noce zAndersenem”;

4. Andrzeja Kowalskiego – prezesa Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych, za doprowadzenie do końca budowy Skansenu Górniczo-Hutniczego w Leszczynie, odwagę i konsekwencję w realizacji tego przedsięwzięcia, oraz za wszelkie działania propagujące tradycje górnicze na ziemi złotoryjskiej: Dymarki Kaczawskie, Barbórka, Karczma Piwna;

5. Józefa Zatwardnickiego – wiceprezesa i trenera Klubu Strzeleckiego „Agat” za pracę z młodzieżą, która została uwieńczona wieloma sukcesami w kraju i za granicą oraz za organizację imprez o charakterze sportowym i patriotycznym: Wielki Puchar Kaczawy, Zawody strzeleckie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja czy Zawody z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Przewodniczący Kapituły Wyborów

Mirosław Kopiński

 

Człowiekiem Ziemi Złotoryjskiej 2012 został Andrzej Kowalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *