03int

Drodzy Czytelnicy,
Złotoryja w 1211 roku uzyskała prawa miejskie, zatem w 2011 roku będzie obchodziła 800-lecie swojego istnienia. Mieszkańcy naszego miasta w różny sposób będą obchodzić ten jubileusz. Organizacje społeczne i towarzystwa miłośnicze szykują sporo atrakcji na ten rok. Jesteśmy przekonani, że również nasi Czytelnicy włączą się do obchodów święta Złotoryi. A ponieważ suknia zdobi człowieka, nasza redakcja podjęła inicjatywę publikacji wzorów i wykrojów ubiorów historycznych, w których będą mogli Państwo bawić się jeszcze lepiej podczas obchodów jubileuszu miasta.

Nasze czasopismo począwszy od tego miesiąca będzie publikować w każdym numerze po jednym stroju historycznym z okresu średniowiecza. Publikacja obejmie wzór stroju (rysunek lub zdjęcie), opis oraz – co najważniejsze – wykrój.

Stroje są dość łatwe do uszycia własnoręcznego. Te osoby, które nie posiadły umiejętności szycia, mogą zwrócić się do zawodowych krawcowych, przedstawiając im wzór i wykrój z Echa Złotoryi.

 

03int

Wykroje do skopiowania będą dostępne w siedzibie redakcji po uprzednim umówieniu się drogą mailową z Agnieszką Młyńczak, która prowadzi ten kącik.

Do skopiowania należy przynieść ze sobą kilka arkuszy szarego papieru oraz kalkę ołówkową (maszynową). W przypadku braku kalki może być użyty papier przezroczysty. Oryginały wykrojów nie będą wypożyczane poza obręb redakcji.

Wykorzystanie strojów może być bardzo różnorodne. Przede wszystkim w korowodzie historycznym, w którym do tej pory szła głównie młodzież szkolna. Również stroje z epoki można wykorzystać w handlu i gastronomii. Wystarczy stylowy fartuch i czepek (dla pań) aby podkreślić historyczność ubioru. Taki strój może być wykorzystany przez cały rok i na pewno podniesie atrakcyjność placówki.

Młodzież szkolna może na przykład w każdy piątek iść do szkoły w strojach historycznych uszytych własnoręcznie w domu lub przy pomocy osób starszych. Mogą być inne okazje, zależy co postanowią władze szkolne. W urzędach samorządowych sekretarki mogą być ubrane w taki strój.

To jedynie niektóre propozycje noszenia ubiorów średniowiecznych podczas obchodów jubileuszu miasta. Jesteśmy przekonani, że znajdą Państwo jeszcze wiele innych okazji noszenia stroju historycznego, który znakomicie ubarwi naszą rzeczywistość i podniesie rangę obchodów 800-lecia Złotoryi.

Jedna z naszych reporterek już uszyła sobie taki strój. W tym numerze właśnie go publikujemy.

Wesołej zabawy w średniowiecze

życzy Redakcja

 

1 thought on “Zabawa w średniowiecze

Comments are closed.