10 - Kopia       

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Złotoryi po raz kolejny bierze udział w polsko- niemieckim projekcie dziennikarskim. W tym roku kilkoro uczniów z naszej szkoły wybierze się na tygodniową wymianę do Varel. Dlatego też w dniu 9 września pod opieką p. I. Pawłowskiej i B. Franczak pojechaliśmy do miejscowości o nazwie Krzyżowa, by uczestniczyć w spotkaniu przygotowującym do tego wyjazdu.

Izabela Kaczmarczyk

             Na miejsce przybyliśmy o godzinie 9:00. Zostaliśmy ciepło powitani przez przewodniczkę (również pochodzącą ze Złotoryi). Na początek zapoznała nas ona z historią Instytutu, który niegdyś był wspaniałym kompleksem pałacem wraz z przylegającymi do niego budynkami gospodarstwa rolnego (do dzisiaj zachowały się nazwy: ,,obora’’, ,,spichlerz’’, chociaż ich przeznaczenie jest obecnie zupełnie inne, m.in. jest tu hotel, dwie restauracje). Właścicielem kompleksu przed wojną była rodzina von Moltke, która sprzeciwiała się faszyzmowi.

            Następnie udaliśmy się do pałacu, gdzie obejrzeliśmy salę balową (tak nazywana, chociaż nigdy nie pełniła tej funkcji; kiedyś znajdowała się tam jadalnia). Jest to jedyne pomieszczenie, które zachowało swój dawny wystrój mimo wojny, łącznie ze wspaniałymi zdobieniami i ogromnym kaflowym piecem. Obecnie odbywają się tu spotkania grup przebywających na terenie Instytutu.

10

         W przyległym pokoju mieliśmy okazję zapoznać się z wystawą poświęconą pamięci ludzi, którzy przeciwstawiali się panującej podczas II wojny światowej polityce Adolfa Hitlera. Znajdują się tutaj zarówno Polacy, jak i Niemcy, których czyny miały dawać świadectwo prawdzie oraz zahamować początkowe sukcesy Niemiec.

            Między pierwszym, a drugim piętrem, na przeciwległych ścianach namalowane są dwa obrazy o charakterze militarnym, będące jednak sprzeciwem wobec wojny i jej bestialstwu.

            Na pierwszym piętrze obejrzeliśmy bibliotekę pałacową. Obecnie jest ona wyposażona w książki (niemieckie, jak i polskie) m.in. o historii Europy, Niemiec, Polski. Bardzo ważną informacją jest to, że może z niej skorzystać w zasadzie każdy, po uprzednim umówieniu się z jej opiekunami.

podczas wykładu
podczas wykładu

            Następnie udaliśmy się do Domu na Wzgórzu, dokąd w pewnym momencie przeniosła się rodzina von Moltke. Tam nasza przewodniczka opowiedziała nam o tajnej organizacji zwanej Kręgiem z Krzyżowej, przeciwstawiającej się faszyzmowi. Niektórzy z jej członków mieli udział w zamachu na Hitlera z 20 lipca. Zobaczyliśmy stół, który składał się z czterech części i po złożeniu stanowił koło z krzyżem pośrodku. Wokół podobnego zbierali się członkowie Kręgu. W Domu na Wzgórzu znajduje się druga, mniejsza biblioteka z literaturą polską i niemiecką.

            Po tej historycznej części naszego spotkania wróciliśmy w okolice pałacu. Podzieleni na grupy mieliśmy przedstawić nasze obawy i oczekiwania związane z wymianą. Po ich przedstawieniu okazało się, że są one dosyć podobne w każdej grupie i nie tak straszne, jakby się wydawało. Potem uczestniczyliśmy w zabawie, która miała nas zintegrować i pozwolić nam się poznać. Było to takie ćwiczenie przed podobnymi tego typu zadaniami, które spotkają osoby uczestniczące w wymianie.

            Po krótkiej przerwie udaliśmy się z powrotem do Złotoryi. Cały wyjazd był z pewnością bardzo pouczający. Pokazał nam, że nie wszyscy Niemcy są odpowiedzialni za II wojnę światową, że niektórzy, tak jak my, chcieli położyć kres jej oraz zbrodniom, które się w tamtych czasach szerzyły. Takie spotkania oraz wymiany, w których nasza szkoła bierze udział z pewnością pomagają burzyć mur, który istnieje między Polską, a Niemcami z powodu naszej wspólnej, nie zawsze dobrej historii.

Izabela Kaczmarczyk LO im. Jana Pawła II w Złotoryi