8 stycznia zebrała się Kapituła Wyborów Człowieka Ziemi Złotoryjskiej 2012. Na pierwszym posiedzeniu powołała przewodniczącego, pod kierunkiem którego będzie obradować. Został nim Człowiek Ziemi Złotoryjskiej 2011 – Mirosław Kopiński. Przyjęto również harmonogram wyborów: 10 stycznia zostanie wyłoniona piątka nominowanych do tytułu, a 18 stycznia spośród pięciu nominacji dokonany zostanie wybór laureata.

Do wyborów zgłoszono łącznie 23 kandydatury. Kapituła postanowiła połączyć trzy zgłoszenia, ponieważ dotyczyły dwóch osób wymienionych osobno, a raz razem. W ten sposób pod dalsze obrady trafiło 21 kandydatur. Są to w kolejności zgłoszeń:

 1. Stanisław Zawadzki, instruktor modelarstwa w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. W ubiegłym roku młodzi modelarze, nad którymi sprawuje pieczę zdobyli wiele medali i wyróżnień w zawodach na szczeblu krajowym.
 2. Barbara Zwierzyńska-Doskocz, działa w wielu organizacjach i stowarzyszeniach. W  2012 roku współtworzyła „Złotą Coolturę”, organizowała grę miejską „Festy Podróżnika” w ramach III Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów., organizowała akcję zbierania darów dla powodzian z okolic Świerzawy, współtworzyła i jest Prezesem Stowarzyszenia Nasze Rio.
 3. Dawid Rycąbel, twórca filmowy. W ubiegłym roku m.in. zajął pierwsze miejsce w konkursie Netii, zdobył pierwsze miejsce na Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych, we współpracy z Małgorzatą Semeniuk stworzył film „Zatrzymane chwile”.
 4. Jolanta Zarębska, nauczyciel języka polskiego w złotoryjskim LO, wydała tomik poezji, prowadzi teatr „Mimo wszystko”.
 5. Renata Fuchs i Anna Markiewicz, nauczycielki języka polskiego w złotoryjskim gimnazjum. W 2012 roku zorganizowały II Złote Dyktando.
 6. Wioleta Michalczyk i Małgorzata Semeniuk, w 2012 roku stworzyły film i doprowadziły do wydania książki pt. „Zatrzymane chwile”.
 7. Paweł Macuga i Kamila Nankiewicz, w ubiegłym roku Stworzyli portal Zlotoryjanie.pl promujący partycypację obywatelską.
 8. Piotr Kocyła, Prezes Otwartej Ligi Amatorów Wieloboju Sportowego, organizował w 2012 roku wiele imprez sportowych, reprezentował Złotoryję w kraju i za granicą.
 9. Daniel Leks, w ubiegłym roku powołał do życia „Złotą Coolturę”.
 10. Kacper Harkawy, zdobył mistrzostwo Polski młodzików w boksie.
 11. Aneta Wasilewska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, zainicjowała w ubiegłym roku wiele działań, które czynią z biblioteki powiatowe centrum wysokiej kultury.
 12. Irena Gabriel, społeczny Kurator Sądowy przy Sądzie Rodzinnym w Złotoryi, przewodnicząca Stowarzyszenia “Sobieradzik” w Wojcieszowie, systematycznie pracuje na rzecz wychowanków Domu Dziecka „Sobieradzik”.
 13. Marta i Łucja Marchaj, prowadzą fundację „Animus”, w ubiegłym roku prowadziły cykliczne zbiórki żywności, współorganizowały I Zlot Fanów Ewy Farnej oraz Dni Wilkowa.
 14. Andrzej Kowalski, Prezes Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych. W ubiegłym roku otworzył Skansen Górniczy w Leszczynie, co roku organizuje Dymarki w Leszczynie, utrwala tradycje górnicze na ziemi złotoryjskiej.
 15. Paulina Ruta, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, w 2012 roku zorganizowała Międzynarodowe Mistrzostwa Nordic Walking, Wulkany24, „Na Wulkan! Marsz!” jak również brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych imprezach, promując zdrowy tryb wypoczynku a przede wszystkim ziemię złotoryjską.
 16. Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy, inicjatorzy wielu działań we wsi Dobków, które daleko wykraczają poza granice nie tylko wsi, czy gminy, ale całego Pogórza Kaczawskiego.  Animatorzy Kaczawskich Warsztatów Artystycznych oraz międzypokoleniowych i wielokulturowych Świątecznych Spotkań.
 17. Bartosz Łoś, w ubiegłym roku zorganizował I Zlot Fanów Ewy Farnej. Współorganizował charytatywny koncert “Animus Dzieciom” podczas Dni Wilkowa.
 18. Tomasz Szymaniak, nauczyciel historii w złotoryjskim LO, w ubiegłym roku zorganizował między innymi zbiórkę darów dla Kresowian, nawiązał kontakty z fundacją Odra-Niemen i doprowadził do spotkania z „żołnierzami  wyklętymi”, współorganizował również I Biesiadę Kresową w Złotoryi.
 19. ks. Krzysztof Czyż, proboszcz parafii pw. św. Józefa Robotnika w Złotoryi. W ubiegłym roku otworzył parafialną bibliotekę, prowadził spotkania AA, a także spotkania dla rodzin osób uzależnionych, organizował kameralne imprezy parafialne z których dochód jest przeznaczony na budowę kościoła. Został także kapelanem Straży Pożarnej z powiatu złotoryjskiego.
 20. Józef Zatwardnicki, założyciel Klubu Sportowego „Agat” który w ubiegłym roku zdobył wiele medalów w zawodach krajowych i międzynarodowych.
 21. Danuta Sosa, członek Zarządu TMZZ, przewodnicząca Koła Kresowian. W 2012 roku zorganizowała I Biesiadę Kresową w Złotoryi, prowadziła Warsztaty Genealogiczne.

Przewodniczący Kapituły Wyborów Człowieka Ziemi Złotoryjski

Mirosław Kopiński