Drugie posiedzenie Kapituły
4 lutego po raz drugi zebrała się Kapituła Wyborów Człowieka Ziemi Złotoryjskiej
Prawie trzy godziny trwały obrady Kapituły Wyborów Człowieka Ziemi Złotoryjskiej 2013, podczas których spośród 31 propozycji nominowano do tytułu pięć kandydatur. Nie było łatwo. Wiele osób z rozpatrywanej listy może pochwalić się konkretnymi osiągnięciami w roku ubiegłym. Przewodniczący Kapituły – Mirosław Kopiński musiał zarządzić dwie dogrywki w głosowaniu, aby ustalić ostatecznie, że do tytułu zostali nominowani:
Małgorzata i Zbigniew Gruszczyńscy. Ona to pani sołtys wsi Wojcieszyn. On od wielu lat działa społecznie, a zawodowo jest dyrektorem Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, a od niedawna również redaktorem naczelnym Gazety Złotoryjskiej. Nominację otrzymali za nadanie Wojcieszynowi charakteru wsi tematycznej przez oryginalne skojarzenie dotychczasowej walki grupy mieszkańców z farmą wiatrową z ideą Don Kichota.
Wojcieszyn jako Wioska Don Kichota to nadzieja na zjednoczenie mieszkańców wokół działań, które mają na celu wypromowaniu wsi, zwiększenia jej atrakcyjności turystycznej, a w rezultacie poprawy jakości życia. Jak trudne zadanie przed sobą postawili, ten tylko wie, kto chociaż trochę bliżej poznał Wojcieszyn. Nie ma tu spektakularnych zabytków. Wieś skryta jest niejako w cieniu doliny, którą płynie Skora, zarośniętym korytem.
Można kręcić nosem, że Don Kichot to Hiszpan, a Wojcieszyn jest oddalony od La Manchy o dwa i pół tysiąca kilometrów. Tyle, że jest to bardzo powierzchowny ogląd. Tak naprawdę Don Kichot i wiatraki są pewnym symbolem, logo, pod którym odbywają się i odbywać się będą w Wojcieszynie różne przedsięwzięcia. Pierwszy krok został uczyniony. Wojcieszyn stał się wioską tematyczną – Wioską Don Kichota.
W ślad za tym poszły konkretne działania: odbyły się szkolenia, wyjazdy studyjne do innych wiosek tematycznych, uczestniczenie w konferencjach.
Dzięki temu o wiosce zaczęto mówić. Wreszcie nawiązano kontakty z La Manchą w Hiszpanii i być może już w przyszłym roku pierwsi turyści z Wojcieszyna udadzą się tam, by na miejscu sprawdzić, jak to naprawdę z tym Don Kichotem było. Są też bardzo namacalne efekty działalności państwa Gruszczyńskich w Wojcieszynie.
To pomalowane gustownie przystanki autobusowe, zajęcia dla dzieci oraz warsztaty manualne. Na horyzoncie zaś jawi się cel główny: organizacja we wsi fundamentów pod turystykę przejazdową i pobytową.
Stanisław Kubicz i Urszula Regulska to kierownictwo Zespołu Artystycznego Żołnierzy
Rezerwy Rota.
Nominację otrzymali za promowanie na bardzo wysokim poziomie artystycznym nurtu patriotycznego, organizację wielu koncertów i to nie tylko na terenie ziemi złotoryjskiej, które uświetniły obchody rocznic oraz świąt.
W natłoku codziennych spraw zapominamy często, jak ważna jest edukacja patriotyczna, celebrowanie tradycji oręża polskiego, ale również przypominanie, co kiedyś znaczyły takie słowa jak honor i ojczyzna. Sami członkowie zespołu mówią, że „ wydźwięk ich programów, na który składają się pieśni i ważne dla Polski teksty, ma być głównie patriotyczny i religijny.
Smutno im, że wielu wspaniałych bohaterów jest zapomnianych, wiele ważnych tematów pomija się milczeniem. Przesłanie jest takie, aby pamiętać o wielkich ludziach, wielkich wydarzeniach”.
Kto choć raz uczestniczył w koncercie Roty, wie, że nie są to puste słowa, że jest to autentyczne, wzruszające, a zarazem podniosłe wydarzenie.
Nic więc dziwnego, że stowarzyszenie szczyci się, że realizuje zadania publiczne z zakresu obronności państwa.
Zespół tworzą obecnie dwie śpiewające panie: Monika Słaby i Honorata Waleńska oraz jedenastu panów: Jerzy Bałtrukiewicz (śpiew), Jerzy Bucha (gitara i śpiew), Stanisław Furtan(śpiew), Władysław Grocki (akordeon i śpiew), Stanisław Kubicz (śpiew), Andrzej Miller (gitara i aranżacje muzyczne), Andrzej Mrzyk (śpiew), Marcin Porębski (klawisze), Maciej Regulski(perkusja), Franciszek Słaby (śpiew), Mariusz Waleński (śpiew), Wojciech Wiącek (gitara i śpiew) i Rafał Zaczkowski (bas). Scenariusze koncertów przygotowuje Urszula Regulska, prezentacje multimedialne – Joanna Bandyk a wizerunek sceniczny zespołu – Jan Kusek.
Cezary Skała i Agnieszka Młyńczak to działacze społeczni, propagatorzy epoki napoleońskiej. Zostali nominowani za wkład w upowszechnienie wiedzy o wydarzeniach kampanii napoleońskiej 1813 r. w dorzeczu Kaczawy, organizację szeregu imprez plenerowych, odczytów, za odnowienie pomnika w Jerzmanicach Zdr. upamiętniającego bitwę o Złotoryję w 1813 r.
Bez wątpienia za ich sprawą kampania napoleońska z roku 1813 na terenach Dolnego Śląska odżyła, a właściwie narodziła się na nowo.
To ich zasługa, że dwusetna rocznica tych wydarzeń nie przeszła w Złotoryi i jej okolicach bez echa. Bez większego wsparcia z zewnątrz, a nawet trochę na przekór różnym instytucjom i organizacjom, potrafili zaangażować wielką rzeszę ludzi do odnowienia pomnika w Jerzmanicach czy organizacji w kawiarni państwa Baranów uroczystej rekonstrukcji podpisania rozkazu bitwy o Złotoryję.
Za ich sprawą żołnierze napoleońscy zawitali do Chojnowa i Piotrowic, do Zagrodna.
Apogeum uroczystości na ziemi złotoryjskiej nastąpiło w Jerzmanicach, gdzie kilkudziesięciu żołnierzy z epoki, przedstawicieli Polski, Niemiec i Francji, w obecności władz powiatu, Gminy Wiejskiej Złotoryja oraz Gminy Krotoszyce uroczyście odsłonili obelisk upamiętniający bitwę o Złotoryję.
Odczyty, publikacje i stałe dochodzenie prawdy, jak to w rzeczywistości było przed dwustoma laty.
Niewątpliwą zasługą Cezarego Skały jest , że w tym wszystkim potrafił odnaleźć akcenty polskie, co dla mieszkańców naszej małej ojczyzny powinno być szczególnie ważne.
Marzena i Ewelina Szkutnik są działaczkami społecznymi z Czapli.
Zostały uhonorowane za kreowanie działań, które doprowadziły do stworzenia z Czapli tematycznej Wioski Piasku i Kamienia, a także za przyczynienie się do wyróżnienia wsi Czaple w konkursie „Piękna wieś dolnośląska 2013” w kategorii najlepszy start w odnowie wsi .
Na to wszystko złożyło się wiele cząstkowych działań: organizacja wyjazdów do teatru i na imprezy sportowe, „feriada” dla dzieci, zajęcia Nordic Walking, zajęcia aerobiku, szkolenia z aktywizacji zawodowej czy kurs pierwszej pomocy.
Fundusze na większość z tych zadań pozyskano z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Przede wszystkim zaś należy podkreślić skupienie mieszkańców Czapli wokół konkretnych działań na rzecz wsi: prace porządkowe, czy odnowa stadionu.
Aneta Wasilewska jest dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Złotoryi. Kapituła doceniła umiejętne wykorzystanie wielkiej pasji w pracy zawodowej, dzięki czemu kierowana przez nią placówka była w 2013 r. znaczącym centrum kultury dla całej ziemi złotoryjskiej.
Pani Aneta już po raz trzeci jest nominowana do tytułu. To o czymś świadczy. Być może nie ma tutaj spektakularnych pojedynczych osiągnięć, ale jest ciągła, systematyczna, mrówcza praca, której efektami można by obdzielić niejeden dom kultury.
Wiele wystaw, spotkań z autorami, realizacja różnorodnych projektów, Noc z Andersenem, Narodowe Czytanie Fredry, akcje ekologiczne, kursy…
Myliłby się ktoś, kto w Złotoryjskiej bibliotece upatrywałby jedynie magazynu książek, które można wypożyczać.
To jest prawdziwe centrum kultury, które nie ogranicza się jedynie do tego miejsca, a co ważniejsze, daleko wykracza poza zwykłe funkcje biblioteki. Wykracza również i to bardzo poza samą Złotoryję.
Wszystkim nominowanym gratulujemy. Wszystkim zgłoszonym do Wyborów – dziękujemy za pracę na rzecz lokalnej społeczności w 2013 r. I nie przejmujcie się Państwo jednostkowymi głosami tych, którzy negują wszystko i wszystkich, a sami nic nie wnoszą w życie nas wszystkich. Róbcie nadal swoje! Dla mnie, dla członków Kapituły, dla większości mieszkańców ziemi złotoryjskiej – jesteście wielcy! Mam nadzieję, że to wyróżnienie będzie dla Was dodatkowym, pozytywnym bodźcem do dalszego działania.
Gdy czytacie Państwo ten tekst, Kapituła dokonała już ostatecznego wyboru. Kto został Człowiekiem Ziemi Złotoryjskiej 2013? Kto i za co uzyskał największe uznanie grona w składzie: Zenon Bernacki, Roman Gorzkowski, Iwona Siwińska, Bogdan Szyja, Kazimiera Tuchowska, Alfred Michler, Mirosław Kopiński, Andrzej Kowalski i Robert Pawłowski – poinformujemy podczas uroczystej gali 20 marca w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Do tego czasu wszystkich członków Kapituły obowiązują śluby milczenia.
Robert Pawłowski