Czołg w Jerzmanicach-Zdroju

Jako ciekawostkę chcieliśmy zaprezentować Państwu historyczną fotografię, na której uwieczniono “niechlubną pamiątkę” z okresu II wojny światowej – wrak “czołgu”. Jak widać na zdjęciu, działania wojenne nie ominęły naszej okolicy i pozostawiły niebezpieczne pamiątki. „Czołg” to Jagdpanzer IV, niemieckie działo pancerne, które zostało zniszczone prawdopodobnie podczas walk w Jerzmanicach-Zdroju (daw. Bad Hermsdorf).

Nie wiem, czy rozpoznajecie miejsce, w którym stoi wrak “czołgu” – jest to skrzyżowanie dróg: górne Jerzmanice – boisko  – zakład poprawczy – koło krzyża. Zdjęcie otrzymałem od pani Wandy Worsztynowicz (z domu Szklarz). Pani Wanda podczas rozmowy opowiadała o długich spacerach i zwiedzaniu naszych pięknych okolic.

Na tak zwane Ziemie Odzyskane rodzina Szklarzów przybyła 6 stycznia 1946 roku. Zamieszkała w budynku wielorodzinnym przy ul. Churchilla (obecny budynek przy ul. Zagrodzieńskiej w Złotoryi).

Pani Wanda wraz z przyjaciółmi często spacerowała wzdłuż Kaczawy. Ruch był znikomy, widoki przepiękne, a spacery były kilkukilometrowe i potrafiły trwać godzinami…Jak widać, tego dnia spacerowicze dotarli do Jerzmanic-Zdroju, gdzie stał zniszczony „czołg”, na którym postanowili zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na pancerz wdrapała się pani Wanda, pani Maria oraz jej brat Adolf – żołnierz. Zdjęcie wykonano około 1946-1947 roku. Bardzo dziękujemy pani Wandzie za udostępnienie zdjęcia wraz ze swoimi wspomnieniami. Może ktoś z was posiada ciekawe fotografie i chciałby podzielić się swoją historią?

Przemysław Markiewicz