Stało się już pewną tradycją, że na początku roku redakcja Echa Złotoryi spotyka się z czytelnikami.

Najpierw były to spotkania ze sponsorami, później zaprosiliśmy naszych czytelników. W zeszłym roku postanowiliśmy połączyć dwie imprezy: wernisaż wystawy ZKF „Zdjęcia Tygodnia 2010” oraz Doroczne Spotkanie z Czytelnikami Echa Złotoryi. W tym roku dołożyliśmy trzeci element – finał wyborów „Człowieka Ziemi Złotoryjskiej 2011”. Redakcja Echa Złotoryi solennie obiecuje, że w przyszłym roku już niczego nie dołoży.

W zeszłym roku, głównie za sprawą wystawy, siedziba TMZZ ledwie pomieściła wszystkich gości. W tym roku przewidywaliśmy, że będzie ich jeszcze więcej. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do dyr. Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji – Zbigniewa Gruszczyńskiego, który zgodził się współorganizować z nami tę imprezę, za co serdecznie mu dziękujemy.

Rozesłaliśmy ponad 600 zaproszeń. Na spotkanie przybyło ponad 250 osób. Każdy z przybyłych otrzymał firmową podkładkę Złotoryjskiego Klubu Fotograficznego oraz kupon do losowania na „Zdjęcie Roku 2011”.

Nasze spotkanie zaszczycił Starosta Powiatu Złotoryjskiego pan Józef Sudoł, który był także patronem ogłoszonych przez redakcję Echa Złotoryi wyborów „Człowieka Ziemi Złotoryjskiej 2011”.

Podczas spotkania zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz chorej na stwardnienie rozsiane Basi Porębskiej. Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Miasta Złotoryi, panu Ireneuszowi Żurawskiemu, że w przyspieszonym tempie wydał nam na tę zbiórkę zezwolenie.

Wystawę wspólnymi siłami otworzyli Starosta Powiatu Złotoryjskiego pan Józef Sudoł, prezes Złotoryjskiego Klubu Fotograficznego Leszek Leśniak i red. naczelny Echa Złotoryi Robert Pawłowski.

Goście delektowali się pięknymi obrazkami oraz słodkościami (wszak to był tłusty czwartek) przy dźwięku skrzypiec.

Natomiast na antresoli działało studio portretu, z którego usług skorzystało ponad 40 osób.

Każdy z gości mógł zagłosować na dwa najładniejsze jego zdaniem zdjęcia. Urna bardzo szybko się zapełniła. Na 230 kuponach oddano ponad 300 głosów, które skrzętnie policzył sekretarz ZKF Andrzej Cukrowski. Z urną zaś po holu chadzał prezes ZKF.

Druga część spotkania rozpoczęła się krótko po godzinie 19. Byliśmy mile zaskoczeni ilu Czytelników Echa Złotoryi zechciało się spotkać z naszą redakcją.

Przedstawiliśmy krótką historię Echa, trochę danych statystycznych, odkryliśmy tajemnice dotyczące warsztatu dziennikarskiego. Prezes i pan Starosta nas pochwalili… Było miło i nawet nie wiadomo kiedy, minęła godzina z okładem. Tuż przed finałem wyborów „Człowieka Ziemi Złotoryjskiej 2011” przeprowadziliśmy licytację plakatu wybranego zdjęcia z wystawy. Do plakatu red. naczelny dołożył oprawiony rocznik Echa Złotoryi za rok 2011. Najwięcej – 400 zł zaoferował pan kasztelan zamku Grodziec, Przewodniczący Rady Powiatu Zenon Bernacki. Do tej kwoty dołożyli się również po 300 zł obaj prezesi: TMZZ Aleksander Borys i ZKF Leszek Leśniak, oraz 100 zł Małgorzata Chodzińska. Całą kwotą uzyskaną z licytacji uzupełniliśmy fundusze  zbierane dla Basi Porębskiej.

W sumie zebraliśmy 2746 zł 61 gr.

W trzeciej części spotkania zaprezentowaliśmy pięć kandydatur nominowanych do tytułu „Człowiek Ziemi Złotoryjskiej 2011”: Aleksandra Borysa, Mirosława Kopińskiego, Ewelinę i Krzysztofa Rozpędowskich, Paulinę  Rutę-Kaczmarską, Anetę Wasilewską.

Protokół z wyborów przeczytał i ogłosił zwycięzcę przewodniczący Kapituły – Alfred Michler.

„Człowiekiem Ziemi Złotoryjskiej 2011” został Mirosław Kopiński. Z rąk Starosty Powiatu Złotoryjskiego pana Józefa Sudoła otrzymał list gratulacyjny. Stał się również posiadaczem dyplomu malowanego na szkle oraz oprawionego rocznika „Echa Złotoryi” za 2011 r.

Wszyscy nominowani kandydaci otrzymali kosze pełne dóbr pochodzących z ziemi złotoryjskiej.

Na koniec spotkania, sekretarz Złotoryjskiego Klubu Fotograficznego Andrzej Cukrowski ogłosił wyniki głosowania na „Zdjęcie Roku 2011”.  Trzecie miejsce zajęło zdjęcie Leszka Leśniaka – kotek.

Drugie miejsce przypadło fotografii również Leszka Leśniaka – jesienne mgły nad Nowym Kościołem.

Pierwsze miejsce, podobnie jak w zeszłym roku, zdobył Robert Pawłowski, za zdjęcie z pleneru nad jeziorem Pilchowickim. Zdjęcie uzyskało 23 głosy na ponad 300 oddanych, stąd widać, że gusta publiczności były bardzo różne, a ostateczny wybór obarczony dużą dozą przypadku. Jak sam autor wybranego zdjęcia przyznał, na wystawie jest dużo o wiele lepszych zdjęć.

Wśród głosujących została wylosowana nagroda – dowolnie wybrane przez zwyciązce zdjęcie w formacie plakatu.

Wystawa, spotkanie z czytelnikami oraz finał wyborów trwały łącznie ponad 3 godziny. Czas minął jednak bardzo szybko. Goście wyglądali na zadowolonych, więc imprezę można chyba uznać za udaną. Mamy nadzieję, że powoli nasze doroczne spotkania staną się ważnym wydarzeniem dla społeczności ziemi złotoryjskiej.

To czym możemy się już dzisiaj pochwalić, to udana zbiórka pieniędzy dla Basi Porębskiej, za co wszystkim naszym gościom serdecznie dziękujemy.

Więcej informacji na temat imprezy:

Fotorelacja ZŁotoryjskiego Klubu Fotograficznego →

Relacja video z imprezy

Otwarcie wystawy →
Relacja z wystawy →
Spotkanie z Czytelnikami Echa ZŁotoryi →
Ogłoszenie wyników wyborów "Człowiek Ziemi ZŁotoryjskiej 2011" →
Wywiad z Mirosławem Kopińskim - Człowiekiem Ziemi ZŁotoryjskiej 2011 →